Tiden er snart over da nordmenn kunne kaste seg på flyet til London og reise fritt inn i landet, uten noen som helst forberedelser.
Fra neste måned innfører Storbritannia sin mye omtalte ETA-avgift for innreise.
Det innebærer at det fra 2. april vil bli krav om å ha betalt «inngangsbillett» for å slippe inn i landet.
Må være godkjent
Fra da av må alle som skal inn i landet ha søkt og fått godkjent sine innreisepapirer, og betalt avgiften for ETA – Electronic Travel Authorisation.
Den nye avgiften er på 10 britiske pund, eller rundt 140 norske kroner, men gjør det klart at avgiften vil øke til 16 pund etter hvert.
Når den summen er betalt, kan man imidlertid reise inn og ut av Storbritannia ubegrenset de neste to årene.
De som vil stille godt forberedt, kan søke om ETA-godkjennelse allerede nå. Denne muligheten ble tilgjengelig fra 5. mars.
Knyttet opp mot passet
Som flysmart24 har skrevet tidligere, vil britenes nye avgift ligne på den USA har praktisert i mange år, ESTA-avgiften.
ETA er en forhåndsgodkjenning av den reisende for å slippe inn i Storbritannia, og er knyttet opp mot den reisendes pass.
Hvis passet går ut i løpet av denne perioden på to år man har betalt for, må man søke på nytt og betale avgiften nok en gang.
Kan passere grensen
På søknaden om ETA må man oppgi en rekke personlige opplysninger.
Hvis alt er i orden vil man etter kort tid få en elektronisk godkjennelse for å kunne passere grensen.
Forsikringsselskapene i Norge har allerede vært ute og advart mot at reiseforsikringen ikke kan hjelpe deg, hvis du bli nektet innreise, fordi du ikke har papirene i orden.
Vil du lese flere reisenyheter. Du finner dem på flysmart24.no