Etter at det norske flyeventyret Widerøe ble kjøpt opp av Norwegian, er det snart slutt på det langvarige samarbeidet mellom Widerøe og SAS.
Dato er nå satt for skilsmissen mellom disse to selskapene, går det frem av en melding til kundene.
Partnerskapet opphører 15. oktober 2025, rundt 70 år etter at samarbeidet startet for første gang mellom de to selskapene.
Slutt med bonuspoeng
Skilsmissen innebærer noen praktiske konsekvenser. Det vil ikke lenger bli mulig å opptjene Euro Bonus-poeng hos SAS på noen av Widerøes flyvninger.
Dette fordi Widerøe avslutter sitt lojalitetssamarbeid med Euro Bonus, og flytter over til Norwegian Reward.
Det fører også til at Widerøe sine reisende ikke lenger slipper inn på flyplassloungene hos SAS. SAS kunder vil ikke kunne booke om en billett til en Widerøe-flyvning.
Viktig avtale fortsetter
Derimot blir kanskje det viktigste for mange distrikts-kunder som før:
Interline-samarbeidet mellom de to selskapene vil ifølge SAS fortsette.
Det betyr konkret at det fortsatt vil være mulig å kombinere en Widerøe-billett med en SAS-flyvning, som i dag.
En reisende kan for eksempel fly fra Svolvær til Bodø, og velge å reise videre med SAS og bli sjekket inn på hele turen for seg og bagasjen.
Norwegian først
Hos Widerøe legger man derimot ikke skjul på at det blir Norwegian, og ikke SAS, som blir hovedsamarbeidspartner fremover:
– Vi har tilpasset produksjonen og finjustert tidtabellene i tett samarbeid med Norwegian, for å gi kundene bedre forbindelser. Det gir resultater. Trafikken som kombinerer Widerøe og Norwegian har økt med 58 prosent siden oppkjøpet, noe Widerøe-sjef Espen Steiro har opplyst tidligere.
Bestilte billetter gyldige
SAS melder at Euro Bonus-medlemmer kan fortsette å tjene poeng på aktuelle Widerøe-flyvninger frem til 15. oktober.
Det betyr også at alle bonusbillett-bestillinger gjort før denne datoen vil være gyldige, selv om reisen skjer etter den 15. oktober.