Gratis mat og drikke til alle, men bare til én by

Widerøe byr på gratis mat for alle, også de på billigbilletter - men bare til én by. Foto: Atle Møller

Det norske flyselskapet Widerøe har tilbud om mat og drikke om bord på de største flytypene selskapet har.

Men de som ikke har mat og drikke inkludert i billettprisen, må betale for varene de plukker fra mattrallen der det tilbudet fins.

Slik er det både hos Widerøe, og hos morselskapet Norwegian.

Men, hos Widerøe fins det imidlertid ett unntak fra denne praksisen.

Alle får matservering

På rutene til én utenlandsk by får alle servert en matbit og drikke, uansett hva de har betalt for billetten.

Dette eneste unntaket gjelder rutene mellom Bergen og Stavanger og til den skotske byen Aberdeen.

Her serveres det gratis lett måltid og snacks, samt gratis varme og kalde drikkevarer.

Slik har det vært i mange år, og forklaringen er helt spesiell.

Mange jobbreisende

Hvorfor selskapet har denne «ekstra-servicen» på akkurat rutene til Aberdeen, forklarer kommunikasjonsrådgiver Lina Lindegaard Carlsen i Widerøe slik:

– Det er fordi dette er våre største ruter for forretningsreisende som pendler og gjerne skal rett ut på jobb, eller kommer rett fra jobb. Det er et tilbud vi har hatt utelukkende på disse rutene i mange år, sier Lindegaard Carlsen til flysmart24.

Viktig forbindelse

Rutene til britenes oljeby er viktige for Widerøe, og det er ikke tilfeldig. Byen blir omtalt som «Europas oljehovedstad» og er senter for britenes oljeindustri.

En rekke norske bedrifter har etablert seg i byen.

For oljebyene Bergen og Stavanger er det derfor grunnlag for et naturlig industrielt samarbeid mellom byene.

Halvannen time

Fra Bergen flyr selskapet ruten til Aberdeen to ganger per dag, en flyvning som var litt under halvannen time.

Fra Stavanger er det avganger én gang hver ettermiddag. På non stop-flyvningene tar turen ifølge Widerøes rutetabell 1 time og 20 minutter.

Oljetilknytningen gjør at flyplassen i Aberdeen har én hovedterminal for passasjerfly, èn for offshore fly og tre egne helikopterterminaler.