Advarsel til turister som kjører leiebil

Mange faller for fristelsen til å ikke betale trafikk-bøter de pådrar seg i utlandet. Nå blir det atskillig vanskeligere. Foto: Shutterstock

Det å leie en bil på feriestedet er en naturlig del av planleggingen for de aller fleste.

Like moro er det ikke å komme hjem og å få epost fra leiebilfirmaet, om at man har pådratt seg en bot. Noe som fører til en uventet regning som må betales.

Da er det noen som faller for fristelsen til ikke å betale, og håper at kravet etter hvert skal bli glemt.

«Rømmer» fra bot

Derfor denne advarselen: Det har kanskje vært mulig til nå, men blir atskillig verre fra neste år av.

I fjor var det 190 000 besøkende til nordmenns favoritt-ferieland Spania, som «rømte» fra en ubetalt bot.

Det vil spanske myndigheter nå ha en slutt på.

Derfor skjer det en endring i innkrevingen, som skal få folk til å gjøre opp for seg. Noe de er forpliktet til.

Krav fra norsk politi

Ifølge bransjenettstedet Tourinews, skal innkrevingen fra neste år skje ved hjelp av et nytt EU-direktiv.

Det vil si at det da ikke kommer en regning fra et spansk leiebilfirma til dem som bryter veitrafikklovene. Kravet vil istedenfor komme fra en norsk myndighet, trolig norsk politi.

Da rykker alvoret nærmere ved at innkrevingen vil bli forfulgt helt til boten er betalt.

Dette fordi norske myndigheter vil være forpliktet av EU-samarbeidet til å hjelpe til med inndrivingen av boten.

Betaler ikke

Spanske myndigheter har en grei oversikt over både dem som pådrar seg flest bøter, og dem som satser på å ikke betale.

Franskmenn, portugisere og tyskere er de største synderne.

Det er så å si utelukkende fartsbøter det dreier seg om.

Betaling på stedet

Resten – som alkohol eller bruk av mobiltelefon – blir sanksjonert og utført ved å stoppe sjåførene, og kreve betaling på stedet.

De flinkeste betalerne er østerrikere, tyskere, nederlendere og portugisere.

De som er dårligst til å betale er italienere, polakker og rumenere. Nordmenn blir ikke nevnt.