Får flere hundre tusen i bot for ulovlig bading

Turistene avslørte seg selv, da de badet i det vernede området sør for Tenerife. Å forstyrre dyrelivet i havet er strengt forbudt. Foto: Guardia Civil

Syv turister har hatt en ferieutflukt de sent vil glemme. De risikerer bøter på flere hundre tusen kroner, for å ha badet ulovlig utenfor kysten av Kanariøyene.

Det er svært strenge regler for ikke å forstyrre det marine livet utenfor kysten av den største av Kanariøyene, Tenerife.

Det vernede området, Teno-Rasca, er en del av det eneste hvalreservatet i EU, og ett av bare tre i hele verden.

Straffes på pungen

Derfor er det strengt forbudt å bade eller dykke i hvalbeskyttelses-sonen. Å trosse dette forbudet kan fort svi på pungen.  

Det har syv turister fått erfare. Turistene er tatt for å bade sammen med en flokk hvaler utenfor den sørlige delen av den populære ferieøya.

Politietterforskerne i Guardia Civil har ifølge avisen El Diario gjort det klart, at de aktuelle turistene risikerer en bot på mer enn 60 00 euro for lovbruddet. Det tilsvarer over 700 000 norske kroner.

Avslørte seg selv

Ifølge den spanske avisen begynte etterforskningen som et resultat av en video på sosiale nettverk. Den viste folk som svømte i nærheten av hvaler.

Gjerningsmennene, en gruppe venner på ferie, hadde leid en fritidsbåt, og hoppet i vannet for å svømme med dyrene. Det er ikke kjent hvilket land turistene kom fra.

Det ble gjort opptak av hendelsene. Videoen ble raskt spredt gjennom sosiale nettverk, og ble fanget opp av politiet.

Ingen nåde

Politiet startet etterforskning i saken, som blir ansett som en alvorlig miljøkriminalitet. Politiet brukte store ressurser for å identifisere de syv.

Det klarte de, og mennene har overfor politiet forklart at de ikke var klar over at det de gjorde var forbudt.

Den unnskyldningen gjorde intet inntrykk på Guardia Civil, som sier at det er den enkeltes eget ansvar å sette seg inn i lovverket i dette området.