Ansvarlige for flysikkerhet fikk sjokk, da de var vitne til evakuering av passasjerfly tidligere i år.
I tre konkrete tilfeller i USA fikk mange passasjerer bryte en kritisk sikkerhetsregel, uten at mannskapet grep inn.
De reisende fikk uhindret ta med seg håndbagasje da de evakuerte. Det blir sett på som et svært alvorlig brudd på gjeldende sikkerhets-bestemmelser.
Må håndheve reglene
Nå har Federal Aviation Administration (FAA) sendt en klar instruks til landets flyselskaper:
– Evakuering av fly må skje mye raskere.
Derfor ber FAA flyselskapene om å innskjerpe sine nødevakueringsprosedyrer slik at evakuering kan skje innenfor de 90 sekundene som er regelen flyselskap skal etterkomme.
Ikke nok med det; også opplæringen av mannskapet må bli bedre når det gjelder å håndheve regler og kommandoer vis-à-vis passasjerene.
Flyansatte i Norge jobber under de samme reglene som sine amerikanske kolleger:
Kjent også i Norge
– Dette er en kjent problemstilling og en risiko som selskapene skal redusere, sier direktør for kommunikasjon og samfunnskontakt i Luftfartstilsynet, Håvard Vikheim, til flysmart24.
Bakgrunnen for fokuset på evakuering fra fly er denne:
Ved flere evakuerings-tilfeller kunne videopptak vise, at passasjerer kastet seg ut i redningsskliene med sin egen håndbagasje.
Dette er et forhold som forsinker evakueringen. Det kan få fatale følger i en akutt situasjon, der det er viktig at alle passasjerene kommer seg ut så raskt som mulig.
Er ansvarlig
Det er besetningen om bord som har ansvaret for å gi tydelig beskjed til reisende, om å la håndbagasje bli liggende igjen i tilfelle evakuering.
De ansatte har også plikt til å sørge for at en slik beskjed blir fulgt, slik at evakueringen ikke blir forsinket.
Hos Luftfartstilsynet i Norge sier Vikheim at temaet om evakuering og sikkerhets-rutiner, årlig blir tatt opp under kabinseminarer som Luftfartstilsynet arrangerer:
En del av opplæringen
– Passasjerhåndtering og det å ha kontroll med mange passasjerer – passenger handling and crowd control på fagspråket – er en del av den opplæringen som kabinpersonell skal gjennomføre. Dette i tillegg til nødprosedyrer og evakuering, sier Vikheim.
Han sier at det også kan bli aktuelt å ta opp saken med EASA. EASA er den europeiske flysikkerhets-organisasjonen og EUs parallell til FAA i USA.
– Per dags dato har vi ikke hatt en diskusjon angående dette med EASA, men det kan bli aktuelt, sier Vikheim.
Setter andres liv i fare
ESA har klare anbefalinger, rettet mot passasjerene, dersom det skulle oppstå en nødsituajson og det blir nødvendig å evakuere flyet:
– I en evakuering er tiden avgjørende. Å forsøke å ta med deg eiendelene dine vil ikke bare hindre deg, men også sette andre passasjerer i fare. Å ta eiendelene dine kan gjøre det vanskeligere for deg å komme deg trygt ut og kan skade evakuerings-utstyret, for eksempel evakueringsskliene. Selv om det virker åpenbart å prioritere livet ditt fremfor eiendelene dine, viser tidligere erfaringer at noen passasjerer fortsatt ønsker å ta med seg koffertene sine. Dette setter alle i større risiko, skriver ESA.
