Har du merket at prisene på flybilletter holder seg skyhøye, også etter at høysesongen nå er lagt bak oss?
Det er du i så fall ikke alene om. Prisene er historisk høye på Norsk Flyprisindeks og gjelder for reiser en måned frem i tid.
Det viser den ferskeste utgaven av flyprisindeksen for Norge, som ble publisert onsdag.
Høyeste noen gang
Undersøkelsen konkluderer slik etter å ha sjekket gjennomsnitts-priser på billetter fra en rekke norske flyplasser:
– Alle gjennomsnittsprisene er de høyeste som noen gang er registrert, sier konserndirektør Ola Stouby i reisesøkemotoren Travelmarket.no.
Det er dette selskapet som står bak Norsk flyprisindeks.
Slik er prisene
Søkene blir gjort frem i tid for å sjekke hvordan billettprisene utvikler seg. Det som sjekkes denne gangen er prisene i uke 50 – altså et par uker før jul.
Konklusjonen er klar:
Sammenlignet med samme periode i fjor har prisene økt med 21 prosent fra Stavanger, 20 prosent fra Oslo, 17 prosent fra Trondheim og 3 prosent fra Bergen.
Dette koster billettene
Det er denne økningen som får Stouby til å konkludere med at prisene aldri har vært høyere, enn det flyprisindeksen har funnet i den aktuelle perioden like før jul.
Her er prisene som indeksen oppgir, etter å ha funnet de billigste billettene for reise i uke 50. Eksemplene gjelder europeiske destinasjoner, og er inkludert alle skatter og avgifter:
- Oslo – London tur/retur til kr. 329
- Oslo – Berlin tur/retur til kr. 818
- Oslo – Stockholm tur/retur til kr. 949
- Bergen – London tur/retur til kr. 1110
- Oslo – København tur/retur til kr. 1238
- Oslo – Paris tur/retur til kr. 1256
- Tromsø – London tur/retur til kr. 1265
- Stavanger – København tur/retur til kr. 1307
- Bergen – Stockholm tur/retur til kr. 1310
Kilde: Norsk flyprisindeks/Travelmarket.no
Rekordhøye priser
Dette er andre flyprisindeks på rad som varsler høyere priser på flybilletter i tiden fremover.
Også september-utgaven varslet rekordhøye priser, og var da basert på priser for reise i uke 46. Det er en uke i midten av november.
Også den gang måtte Stouby konstatere kraftig økte priser, for reiser fra alle flyplasser som er omfattet av den månedlige undersøkelsen.
Slik beregnes prisene
Alle priser gjelder tur-retur-billetter på økonomiklasse.
Prisene er inklusive skatter og avgifter, men eksklusive eventuelle tillegg som ekstra bagasje, prioritert innsjekking og kortgebyr.
Travelmarket.no gjør oppmerksom på at billettprisene er uttrykk for billigste ledige plasser på søketidspunktet. Det kan derfor være tilfeller hvor det før dette tidspunktet har blitt kjøpt en billigere billett.
