Sender 50 fly i uken til ferie-favoritten

Flyene fra Sunclass Airlines dominerer ofte på flyplassen på Gran Canaria. I vinter skal 50 av flyene lande i Las Palmas - hver uke. Foto: Privat

La det ikke være noen tvil om hvilket reisemål sol- og varmesøkende nordmenn satser på dette vinterhalvåret.

I løpet av de kommende månedene vil konsernet som eier norske Ving, sende ikke mindre enn 50 charterfly hver eneste uke av gårde til Gran Canaria. I tillegg kommer flyene fra konkurrentene TUI og Apollo.

Vintersesongen er i full gang der allerede. Ving er største norske aktør som fyller opp hoteller og strender på den populære ferieøya.

Strømmer inn

Det høye antall flyvninger innebærer at 8 000 gjester fra Norge, Sverige, Finland og Danmark strømmer inn til flyplassen i Las Palmas hver uke.

Derfra bærer det av gårde til de ulike feriemålene på øya i Atlanterhavet.

– Kanariøyene er fortsatt meget populært etter mange år. Nå i vintersesongen er dette våre største reisemål. Og Gran Canaria er desidert mest etterspurt av alle Kanariøyene, sier Norge-sjefen for Ving, Marie-Anne Zachrisson, til flysmart24.

Må hjelpe til

Hun sier at Gran Canaria og de andre øyene også er populære i sommersesongen. Men det er når vinteren melder sin ankomst at det virkelig blir liv og røre i turistlivet på øya.

Når Ving-selskapene oppgir 50 flyvninger i uken, er det et tall som stort sett kun omfatter trafikk med konsernets eget flyselskap, Sunclass Airlines.

I tillegg til dette kommer de pakkereisene som skjer med eksterne og innleide flyselskap, som må hjelpe til for å ta unna for den store etterspørselen.

Økning fra i fjor

For Norges del skal Ving sende av gårde norske gjester fra ikke mindre enn 13 norske flyplasser.

Ifølge Vings beregninger vil 141 000 nordmenn reise på pakkereise med charter til Gran Canaria i vinterhalvåret oktober 2025 – mars 2026.

– Litt over halvparten av disse – 54 prosent – vil reise med Ving fra de ulike flyplassene i Norge. I løpet av en vinteruke har vi i Ving 3.300 gjester til Las Palmas, fordelt på 19 direkte flyvninger fra Norge. Det er en økning på 11 prosent mot i fjor vinter, sier Zachrisson.

Tilbud om direktefly

Ving har tilbud om direkte-flyvninger denne vinteren fra disse norske flyplassene:

Bodø, Oslo, Bergen, Kristiansand, Trondheim, Torp Sandefjord, Ålesund, Haugesund, Kristiansund, Stavanger, Tromsø, Harstad/Narvik Evenes og Molde.