Nådeløs mot turister – bøtelegges på stedet

Uanstendig påkledning utenfor strand-områdene blir slått hardt ned på - hvis det blir oppdaget. Foto: Shutterstock

Se på bildet ovenfor. En av dem som spaserer langs promenaden risikerer å bli bøtelagt så det svir, hvis vedkommende blir oppdaget av politi.

Det er nemlig ikke likegyldig hvordan du som turist kler deg, hvis du skal opptre i det sosiale rom.

Å gå uanstendig antrukket i gatene, med bar overkropp eller bare kledt i bikini, er ikke bare sett på som upassende og uhygienisk.

Det er rett og slett blitt strengt forbudt, og det på stadig flere feriesteder.

Usømmelig opptreden

Forbud mot det som gjerne kalles usømmelig opptreden er imidlertid bare ett område der turister risikerer store bøter, hvis de bryter loven. Slikt blir slått nådeløst ned på.

På stadig flere reisemål har myndighetene funnet det nødvendig å innføre strengere lover for hva besøkende har lov til eller ikke.

Dette gjør de for å opprettholde en viss orden i områder med mange mennesker.  

Høye bøtesatser

Sist sommer presenterte flysmart24 en oversikt over forbud som har blitt innført, ofte med høye bøtesatser for dem som bryter lovene.

En sjekk i de populære ferielandene for nordmenn, forteller at det har kommet stadig nye forbud. Dette er forbud med et bøtenivå som raskt kan tappe en feriekasse.

Etter mange klager fra fastboende har Barcelona for eksempel forsterket et forbud mot å gå i badetøy utenfor strendene. Nå er boten økt opp til 300 euro for å bryte denne loven.

Setter ut solsenger

Det samme forbudet gjelder i mange andre spanske byer som Málaga, Palma, San Sebastián, Cádiz og Alicante. Også her vanker det bøter på dem som ikke forholder seg til loven.

I Benidorm er man plaget av at folk plasserer ut sine solsenger og parasoller på stranden grytidlig om morgenen, og lar dette stå ubrukt til langt ut på dagen. Slik fortrenger man andre som er ute etter en god plass i solen.

Derfor er dette blitt forbudt, og en bot på opptil 700 euro rammer dem som blir tatt for å ignorere denne loven.

Må punge ut selv

På Kanariøyene har myndighetene sett seg lei på turister som ikke følger advarsler mot å bade når det er dårlig vær. Mange har omkommet som følge av dette, andre har utløst store og dyre redningsaksjoner.

Heretter må folk som utløser redningsaksjoner med båt eller helikopter som følge av uvettig opptreden, regne med å betale for aksjonen av egen lomme. Bøtene er ennå ikke fastsatt, men kan komme opp i flere titusen norske kroner.

Flere forbyr røyking

De som røyker, møter stadig flere begrensninger og forbud mot å ta seg en blås når man oppholder seg på strender. I flere land er dette strengt forbudt.

Foreløpig sist ute på dette området er Frankrike som sist sommer innførte forbud mot å røyke på landets strender og parker.

Bøtene svir for de som bryter forbudet og blir tatt: 700 euro på det meste. Det tilsvarer tett på 8 000 norske kroner.

Forbud mot spisse hæler

Nye regler er også kommet i Hellas. Nå er det blant annet ikke tillatt å gå inn i Akropolis i Athen og Epidaurus-teateret i Peloponnes, iført sko med for spisse hæler.

Dette har lokale myndigheter bestemt, fordi de er redde for at belastningen av spisse hæler kan skape mikrosprekker på de eldgamle overflatene.

Bøtene for å trosse dette forbudet viser at det ikke blir betraktet som en bagatell. Bøtene blir nemlig på opp mot 900 euro. Det tilsvarer rundt 10 000 norske kroner.

I Roma er det helt andre lover som er innført. Der er det blitt forbudt å slepe trillekofferter etter seg ned Spansketrappen.

Tåler ikke påkjenningen

Her er det innført bøter på opptil 400 euro, tilsvarende 4 500 norske kroner. Bakgrunnen er den samme som i Akropolis: underlaget tåler ikke påkjenningen av millioner av kofferter som slepes av besøkende turister.

Som flysmart24 kunne fortelle forleden er det også på gang et nytt forbud i Split i Kroatia.

Der plages man av partyfyll. Salget av alkohol stenges nå fra kl. 22 til kl. 06 hver dag, i de utsatte delene av byen.