Da flyet fra Turkish Airlines tok bakken på Oslo Lufthavn en novemberdag i fjor, punkterte et av flyets hjul. Da kom det straks et krav om erstatning fra to av passasjerene.
Flyet skulle returnere til Istanbul etter et kort opphold på Gardermoen.
Slik ble det ikke.
Det tok tid å skaffe til veie et nytt hjul. Det fikk selskapet etter hvert hjelp med fra Norwegian.
Mistet videreforbindelse
Først godt over 3 timer senere ble hjulet skiftet og flyet kunne erklæres luftdyktig igjen. Da kunne det også gjenoppta ruten fra Oslo til Istanbul.
Dette gjorde at to av de reisende mistet en videreforbindelse fra Istanbul. De ankom derfor bestemmelsesstedet Colombo på Sri Lanka først neste dag.
De krevde erstatning, som i dette tilfelle ville dreie seg om 600 euro hver. Det tilsvarer over 13 000 norske kroner til sammen.
Traff en gjenstand
Dette kravet avviste Turkish Airlines, med det resultatet at tvisten havnet i flyklagenemnda. Den har nå vurdert kravet til de to reisende.
Flyselskapet har forklart at et av flyets hovedhjul traff en gjenstand på flyplassen: Det førte til en punktering, som skapte en forsinkelse på 220 minutter.
Norwegian stilte opp og hjalp Turkish Airlines med nytt hjul. Flyet kunne ta av til Istanbul over tre timer forsinket.
Gjorde alt de kunne
Turkish Airlines viser til at selskapet gjorde det de kunne for å skaffe nytt hjul. Men siden Oslo Lufthavn ikke er knutepunkt-flyplass for selskapet, har det ikke noe lager av reservedeler på Gardermoen.
Dessuten ble de to reisende ombooket til Sri Lanka ved første mulige avgang.
Flyklagenemnda konkluderer med å gi Turkish Airlines medhold. Nemnda viser til at skaden på hjulet var et forhold som fritar selskapet fra erstatnings-ansvar.
Ekstraordinær omstendighet
– Nemnda finner det på denne bakgrunn sannsynliggjort at forsinkelsen skyldtes skade på hjulet forårsaket av et fremmedlegeme, og mener dette utgjør en ekstraordinær omstendighet, heter det i vedtaket.
Dette er en av grunnene til at EU sine bestemmelser om erstatning ved forsinkelse kan frafalles.
Nemnda kan heller ikke se at selskapet kunne ha klart å få de to reisende raskere til Sri Lanka enn det som ble løsningen i denne saken. Også på det punktet «frifinnes» Turkish Airlines.

