Godt nytt for alle som kommer fra utlandet og reiser inn i Norge via Oslo Lufthavn: Det å komme seg gjennom flyplassen på Gardermoen har blitt kjappere og enklere for flere passasjerer.
Dette skjer fordi Avinor har utvidet tilbudet om forenklet fortolling – domestic transfer – til stadig flere flyselskap.
Da ordningen startet omfattet den bare SAS, Norwegian og Widerøe.
Nå er antall selskaper økt til ni, etter at Air France og KLM har kommet med i ordningen som de foreløpig siste.
Rett til avgang innland
Med domestic transfer kan du med enkelte flyselskaper ankomme fra utlandet, og fly videre innenriks fra hovedflyplassen. Dette uten å hente ut din bagasje, og sjekke inn på nytt.
De som benytter transferordningen kan gå rett fra utenlandsflyet og til avgang innland på Oslo Lufthavn. Bagasjen blir sendt direkte. Og bagasjen kan hentes ut når passasjeren ankommer endelig reisemål i Norge – enten det er Bergen eller Berlevåg. Ferdig fortollet.
For å benytte ordningen må du reise på en gjennomgående billett hos et av de aktuelle selskapene.
To nye med
Det vil si at billetten er kjøpt som en sammenhengende reise, og ikke består av flere enkeltbilletter. Både du og bagasjen må være booket helt frem til endelig bestemmelsessted i Norge.
Det som gjør ordningen enda mer attraktiv, er at det nå har kommet enda et par nye flyselskaper til ordningen.
Det gjelder de ferske SAS-kameratene Air France og KLM.
– Nå kan du sømløst bytte til en SAS- eller Widerøe-flyvning uten å måtte sjekke inn bagasjen på nytt, skriver salgsdirektør i Norden for Air France-KLM, Patrick Törn.
Har samarbeid med
Når Air France og KLM har kommet med, er ordningen nå omfattet av følgende flyselskaper:
SAS, Norwegian, Widerøe, Emirates, Air Baltic, Atlantic Airways, LOT Polish Airlines pluss de to nykommerne Air France og KLM.
Ordningen gjelder kun disse selskapene. Reisen fra Oslo Lufthavn må skje med de selskapene i Norge som disse har billettsamarbeid med.
Slik benyttes ordningen
De som kan benytte seg av ordningen følger skiltingen til «transfer» eller «connecting flights». Inngangen til Domestic Transfer ligger ved område D2.
Der vil passasjeren kunne skanne billetten og slippe inn i innenriks-terminalen. Og kan deretter gå til den gaten som flyet går fra. Bagasjen blir da også sendt til den flyplassen som den er merket til.
PS: De som ikke omfattes av ordningen, må fortsatt hente ut sin bagasje, passere tollen, sjekke den inn på nytt og gå gjennom sikkerhetskontrollen. Dette gjelder også hvis man reiser uten bagasje.