Vil ha flere internasjonale ruter – har allerede fått napp

Oslo Lufthavn vil fokusere på vinteropplevelser for å trekke til seg nye internasjonale flyruter. Foto: Knut-Erik Mikalsen

Avinor har satt i gang en stor offensiv for å trekke til seg flere vinterruter til Oslo Lufthavn. De håper på respons fra diverse utenlandske flyselskap.

Målet er å bruke mulighetene for vinter-opplevelser på Østlandet som trekkplaster, for å få etablert direkteruter fra enda flere europeiske og globale markeder.

Allerede har Avinor fått respons på sitt fremstøt fra interesserte flyselskaper; og blant annet fra Asia.

Eksotiske opplevelser

Direktør for ruteutvikling i Avinor, Gaute Skallerud Riise, sier til flysmart24 at Avinor har håp om å få etablert nye ruter til Gardermoen fra flere markeder:

–  På kort sikt er det nok BENELUX (Belgia, Nederland, Luxembourg. red. anm.) og Storbritannia som har størst potensiale. Men vi har allerede også mottatt interesse fra Asia. Vinter er eksotisk, og ski er fremvoksende flere steder, sier Skallerud Riise.

Bakgrunnen for Avinors økte fokus på Oslo Lufthavn, er en bekymring over en for lav vekst i trafikken på Gardermoen.

Ny og økt satsing

Spesielt er man uroet over trafikkutviklingen sett i forhold til utviklingen på flyplassene i København og Stockholm, slik flysmart24 har skrevet om.

Derfor er det satt i gang en ny og økt satsing for å trekke flere vinter-turister til Oslo. Dette ved å vise til det store vintersport-tilbudet som fins i hovedstadsområder og på Østlandet.

Avinor er derfor til stede med en delegasjon på en «flyrute-samling» i Hongkong kommende uke.

Her møtes representanter for flyselskaper, flyplasser, ulike destinasjoner og beslutningstakere innen luftfart.

Målet med arrangementet, Routes World 2025, er å danne et forum for å diskutere mulighetene for nye flyruter. Ikke få nye flyruter har blitt etablert etter slike møter.

Første gang

Avinor betrakter Oslo lufthavn som viktig for hele Norges konkurransekraft og internasjonale attraktivitet

Oslo-satsingen skjer med stand og en ny video, som er laget spesielt for den nye vinter-satsingen:

Artikkelen fortsetter under bildet

«Første gang vi trekker inn vinter»

Gaute S. Riise. Foto: Avinor

– Vi har tidligere også fokusert på OSL. Men det er første gang vi trekker inn vinter og mer spesifikt ski. Det gjelder Oslo Lufthavn som ski-hub, og Oslo som en av verdens vinter-hovedsteder, sier han.

Han mener også at det å fokusere på vinter og ski også er en god måte å fremheve et konkurransefortrinn Oslo Lufthavn har, i forhold til andre konkurrerende flyplasser.

Nye destinasjoner

Da tenker han blant annet på at hverken København eller Stockholm har vinter-opplevelser som en mulighet for markedsføring.

Det er et fortrinn han mener Oslo kan utnytte:

– Vi tror vi kan oppnå økt interesse fra markedet, og et endret fokus på hvordan vi kan selge inn vinter-Norge. Vi kan bistå med å fylle flyene bedre, og danne grunnlag for nye frekvenser og destinasjoner over tid, sier Skallerud Riise.