Svikter ferie-favoritten

Færre norske turister til Kanariøyene og - som her - til Gran Canaria. Foto: Shutterstock

Det mest populære reisemålet for nordmenn i vintermånedene er Kanariøyene. Nå er det en viss uro over fallende norsk interesse for å feriere på øyene.

Øyene kunne i 2025 notere seg for alle tiders besøksrekord, nær 5 millioner tilreisende og med det en god vekst i forhold til året før.

Det er først og fremst briter og tyskere som sørger for den jevne veksten og den store flyten av besøkende turister til Tenerife, Gran Canaria, Lanzarote og de andre øyene.

Svikter feriefavoritten

Likevel er det ikke bare tilfredshet over utviklingen. Norden blir betraktet som ett marked.

De lokale turistmyndighetene må nå se at folk fra Norden ikke besøker øyene i like stort antall som før.

Nedgangen av besøkende i de nordiske landene, har fått turistmyndighetene til å reagere. De intensiverer nå markedsføringen av Kanariøyene til nettopp disse landene.

Stor nedgang

Ferske tall for hele 2025 som flysmart24 har sett hos Turismo de Islas Canarias bekrefter nedgangen.

Både nordmenn, svensker og finner reiser i mindre omfang til øyene. Norge har en svikt på 3 prosent.

Sverige har en stor nedgang på nær 12 prosent, mens Finland har en nedgang på over 9 prosent og Island ned 8,6 prosent.

Det er bare danskene som har økning, og den er marginal. Bare på 0,4 prosent.

Norsk nedgang

For nordmenn er det nedgang så å si over hele linjen.

Favorittøya for nordmenn, Gran Canaria, fikk i fjor besøk av 298 000 nordmenn. Dette er en tilbakegang på 2,1 prosent i forhold til i fjor.

Til Tenerife, den nest mest populære øya for norske turister, var nedgangen på 6,6 prosent. Mens den norske nedgangen for Lanzarote var 4,3 prosent.

Populære reisemål

Den norske reiseaktiviteten til alle Kanariøyene falt i fjor med 2,9 prosent.

Blant nordmenn er det Gran Canaria som er overlegent mest populær som reisemål, deretter følger Tenerife og Lanzarote.

På Gran Canaria drar flesteparten av nordmenn til sørsiden av øya. Der er badebyen Puerto Rico mest populær, mens både Arguineguín og Playa del Inglés også har mange norske besøkende.