Tyvene har gitt opp

Tyvene har gode "arbeidsforhold" blant turister når det er store folkemengder samlet. Foto: Knut-Erik Mikalsen

Turister er et yndet objekt for personer som lever av å stjele. På populære feriemål er trengselen ofte stor, og det gir utmerkede «arbeidsforhold» for alle langfingrede kriminelle.

Etter årets ferietur har det strømmet inn med krav til forsikringsselskapene fra norske turister, som har vært utsatt for tyverier i løpet av ferien.

Kundene har mistet vesker, penger, klokker og dyrebare smykker som tyver har sett verdien i, og stjålet fra de besøkende mens de har vært opptatt med noe annet.

Lett omsettelig

På ett område har imidlertid antall tyverier gått drastisk ned: Mobiltelefoner.

Tidligere var de kostbare telefonene et yndet tyveri-objekt, og var i tillegg lett omsettelig.

Slik er det ikke lenger, ifølge forsikringsselskapet Frende Forsikring.

Meldingen derfra en klar:

Falt som en stein

– Antall mobiler som blir stjålet har falt som en stein det siste året. Som tyvegods er mobilen blitt tilnærmet verdiløs, sier skadesjef i Frende Forsikring, Kathrine Kleppestø.

Hun innrømmer at dette kanskje høres rart ut når verdien av en ny iPhone toppmodell fort kan koste godt over 15 000 kroner.

– Forklaringen ligger i at mobilene nå er mye enklere å sperre og spore. De kan egentlig gjøres ganske ubrukelige for tyvene, og det var jammen på tide, sier Kleppestø.

Selskapets egne tall viser en nedgang i antallet tapte eller stjålne mobiltelefoner på 30 prosent det siste året.

Mye vanskeligere

– Før var en stjålet mobil lett å selge videre eller bruke selv. Nå er det mye vanskeligere. Når noen melder inn en stjålet mobil, krever vi nå at det politianmeldes og at telefonens såkalte IMEI-nummer blir sperret, sier Kleppestø.

Når telefonen deretter blir sperret, blir den langt mindre attraktiv på det svarte markedet.

– Tyven kommer ikke noen vei. Jo mindre verdi den har for tyven, desto mindre interessant blir den å stjele. Folk stjeler ikke for gøy, men fordi de får en verdi ut av det, sier hun.

Mindre svindel

Også på et annet punkt har mobiltelefonens posisjon blitt endret. Antallet kunder som prøver å svindle til seg en ny mobil ved å melde mobilen «stjålet», har gått ned.

– Når vi krever sperring av mobilen som er forsvunnet er det færre som gidder å prøve seg, sier Kleppestø.