Snart kaster den norske feriefavoritten masken for godt

Påbudet om å bruke munnbind også innendørs kan bli fjernet snart i Spania. Foto: Shutterstock

Sør i Europa har smittevern-tiltakene vart atskillig lengre enn her hjemme, men gradvis er også landene langs kysten av Middelhavet i ferd med å fjerne mange påbud. Det neste som ligger an til å ryke er kravet om å bruke munnbind innendørs.

I Spania hadde man inntil nylig krav om å bruke munnbind også utendørs. Det var et påbud som dukket opp igjen da omikron-varianten gjorde sitt inntog.

For noen uker siden ble kravet om utendørs-bruk fjernet. Nå er det bruken innendørs som ligger an til å bli skrotet. Det vil få blandet mottakelse, mener norske Bente Storsveen Åkervall.

Glede, men også utrygghet

Hun bor på Gran Canaria, og er redaktør for avisen «Dag & Natt.»

–  Jeg tror folk flest vil reagere veldig forskjellig. Noen vil kaste det i glede, mens andre nok vil føle utrygghet og fortsatt ha med seg et munnbind i lommen for bruk der folk stimler sammen, sier hun til flysmart24.

Beslutningen om å la masken falle innendørs kan bli tatt allerede denne uken, og gjelde fra slutten av mars eller starten av april.

At noe er på gang har vært klart noen dager nå. Den spanske storavisen El Pais skriver i en artikkel at «nedtellingen til slutten for munnbind-påbudet i Spania har begynt.» Påbudet har vært der så å si siden pandemi-utbruddet i i2020.

«Fjernes veldig snart»

Avisen siterer uttalelser fra den spanske statsministeren, Pedro Sánchez, som sier at påbudet vil bli fjernet veldig snart.

Han går ikke noe nærmere inn på noen eksakt dato for når dette kan skje, og legger til dette egentlig er en avgjørelse helseministeren skal ta.

For nordmenn kan det virke merkelig at Spania, med et smittetall på bare 443 smittede per 100 000 innbyggere, fortsatt har munnbindpåbud innendørs. I Norge, som ligger på et nivå med 3 500 smittede, ble som kjent dette påbudet fjernet for nesten en måned siden.

«Skal bli deilig»

Bente Storsveen Åkervall sier at hun personlig ser frem til den dagen munnbind-påbudet i Spania er historie, men er ikke sikker på at alle vil droppe å bruke denne beskyttelsen.

– Nei, det er jeg ikke sikker på. Jeg synes selv det skal bli deilig å slippe munnbindet, men har heller ikke følt at det har vært så mye til besvær den senere tiden. Jeg har det liggende i bilen og tar det på når jeg for eksempel går inn i en matbutikk. Nettopp fordi man ikke tør å stole på at faren er helt over, eller at man stoler på sin egen helsesituasjon vil man fortsatt bruke munnbind der det føles påkrevet, mener hun.

Beholdt munnbindet på

Hun forteller at hun oppholdt seg i Barcelona den dagen munnbind-påbudet utendørs ble fjernet. Det skjedde for bare noen uker siden.

«Det skal bli deilig å slippe munnbindet»

Bente Storsveen Åkervall. Foto: Dag & Natt

– Jeg trodde bybildet skulle forandre seg drastisk fra en dag til en annen. Men selv dagene etter at påbudet falt, gikk de fleste rundt med munnbind. Det er tross alt snakk om et par år med sterke restriksjoner, påbud, skrekk og advarsler. Folk har tilegnet seg nye vaner, er mer forsiktige og føler en slags trygghet ved å bruke munnbind tross alt. For mange har det vært en billig forsikring for å tørre å gå ut på gaten igjen etter alt som har skjedd. Å bare legge ved denne siste beskyttelsen kommer nok til å koste mye for mange, sier Storsveen Åkervall.

PS: Tyrkia har nylig besluttet å skrote påbudet om munnbind innendørs i områder med god ventilering.