Ferieformen har eksplodert: – Er ikke harry lenger

All inclusive-ferie betyr at billetten inkluderer fly, hotell samt mat og drikke under hele ferien. Foto: Shutterstock

All inclusive er et ferieprodukt som det har vært sterk strid om lenge. Og mange har trodd at denne ferieformen har vært på vei ut etter massiv kritikk fra mange kunder.

Det kan nå vise seg å være en noe forhastet konklusjon.

En ny og viktig kundegruppe, de yngre reisende, foretrekker i stor grad all inclusive når de skal velge seg en pakketur. Dette kan sikre ny vekst for all inclusive-alternativet.

– All inclusive er ikke harry lenger, mener kommunikasjonssjef i reiselskapet TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen.

Høyere kvalitet

En omfattende studie gjort av reisegiganten Expedia Group, som blant annet eier Expedia, Holtels.com og Trivago, viser at all inclusive treffer mange forbrukere i den såkalte generasjon Z.

Det er et begrep som brukes om generasjonen født fra midten-slutten av 1990-årene til begynnelsen av 2010-årene. Generasjon Z har vokst opp med internett.

Expedia mener at interessen for all inclusive har eksplodert, og den økte interessen gjelder også europeiske reisemål som Spania, Tyrkia, Hellas og Kypros. Økningen har vært på 70 prosent siden 2019.

– Denne bemerkelsesverdige veksten er i stor kommet på grunn av at all inclusive-tilbudene i dag er av høyere kvalitet enn før. Det tiltrekker seg nye grupper. Vi ser at unge reisende setter pris på bekvemmeligheten ved all inclusive-tilbudene, skriver Greg Schulze i en presentasjon av studien. Han er kommersiell direktør i Expedia.

Mat og drikke inkludert

All inclusive, som alle pakkereisearrangører også i Norge har tilbud om, betyr at billetten inkluderer både fly, hotell samt mat og drikke under hele oppholdet.

Ifølge studien synes generasjon Z at dette er en ferieform som tiltaler dem, fordi den innebærer lite stress. Dette gjør at de setter stadig mer pris på denne typen ferie.

42 prosent av de unge feriegjestene oppga i studien, at de foretrekker all inclusive-feriesteder fremfor andre typer overnatting. En tredjedel av dem sier at deres oppfatning av all inclusive-tilbud har endret seg positivt.

Høyere krav

Funnene hos Expedia samsvarer godt med resultater som reisegiganten TUIs analyseavdeling har utarbeidet.

Den viser at de mest populære hotellene i Spania, Hellas og Tyrkia har all inclusive. Det gjelder både hoteller skreddersydd for kun voksne og hoteller tilpasset barnefamilier.

Kravene til all Inclusive-tilbudene har blitt høyere. De fleste ønsker at tilbudet også skal inkludere restaurantbesøk med bordservering og à la carte, i tillegg til buffeer. 

«Ikke harry lenger»

– Tidligere ble det nok sett på som litt harry med all inclusive, mens nå er dette det smarte og lettvinte valget for de fleste. Det er ikke harry lenger. Hoteller med høy standard har gjerne også en gourmetrestaurant inkludert i mattilbudet, sier kommunikasjonssjef i TUI Norge, Anne Mørk-Løwengreen. 

Hun sier at nordmenn er veldig glad i god mat og drikke, og de forventer høy kvalitet på dette også når de er på Syden-tur.

Møtes med kritikk

Ferieformen møtes også med mye kritikk, spesielt fra feriegjester som har uttrykt misnøye over kvaliteten på mat og drikke.

Som flysmart24 tidligere har skrevet, begynner også enkelte markeder å miste troen på dette produktet siden det ikke betraktes som så lønnsomt lenger.

Blant annet gjelder dette i Tyrkia, der all inclusive er et stort produkt. Besøket av utenlandske turister har imidlertid falt den senere tiden, og dette har tvunget turistindustrien til å revurdere omfanget av dette tilbudet.