Flere lar plastkortet ligge igjen på rommet

Stadig flere laster ned kredittkortet på mobilen når de reiser på ferie. Foto: Shutterstock

Bruken av kort på feriereiser er stadig den mest vanlige måten å betale på, når nordmenn skal gjøre opp for seg i butikker eller restauranter.

Bruken av kort er imidlertid i ferd med å endre seg drastisk:

Mange velger etter hvert å la plastkortet ligge igjen på hotellrommet, og betaler elektronisk med digitalt kort som er lastet ned på mobilen.

Venter økning

– Vi tror at bruken av plastkort kommer til å fortsette å synke, og at andelen betalinger gjort med elektroniske lommebøker vil øke, sier markeds- og kommunikasjonssjef Camilla Fahlstrøm Harris i SEB til flysmart24.

Når det gjelder bruken av kort i elektronisk lommebok, opplyser SEB at mellom 20 og 30 prosent av betalingene i butikk nå gjøres via mobile lommebøker som Vipps, SamsungPay, ApplePay og andre.

Klar fordel

– Plastkortene brukes fortsatt mye. Trenden er likevel tydelig. Stadig flere kortholdere velger å betale via lommebok/wallet i sin mobiltelefon, sier Fahlstrøm Harris.

Hun trekker frem at fordelen med å bruke mobile lommebøker i butikk er at kunden slipper å huske pin-koden.

– Alle kjøp blir godkjent via enten ansiktsgjenkjenning eller fingeravtrykk, og det er trygt, sikkert og enkelt, sier hun.

Skulle man være på ferie, er faren for å miste eller bli frastjålet kortet borte når man har det lagret på mobilen.

Beholder fordelene

Også i elektronisk handel på nett, ved for eksempel kjøp av fly og hotell, er det mer og mer vanlig å betale via en elektronisk lommebok.

– Ved å legge sitt kort inn i for eksempel Vipps eller Mastercard Click to Pay, så beholder kundene fordelene i kortet samtidig som de får enkel og rask betaling og bestilling. Mange sier også ja til å la nettleser huske kortnummer, og det er trygt så lenge man ikke deler pc med andre, sier Fahlstrøm Harris.

Advarer

Hun tror at forbrukere flest etter hvert velger å ha kun ett eller to plastkort, og at øvrige kort kun ønskes digitalt.

Det er ellers en generell anbefaling å ha med mer enn ett fysisk kort med seg på ferien, i tilfelle det ene skulle bli borte.

Reisearrangøren Ving advarer derimot å ha med kort som man vet det ikke vil bli bruk for, med seg på turen. Dette av hensyn til faren for å bli utsatt tyveri.