Prisene på reiser har blitt satt opp av mange aktører etter utbruddet av Midtøsten-krigen. Forklaringen har vært de dramatisk økte drivstoffprisene.
For fly- og charterselskaper, der drivstoff utgjør en stor del av kostnadene, innebærer dette endrede forutsetninger.
Nå rykker et av Norges største reiseselskap ut med en avklaring og et løfte til kundene:
Apollo Reiser vil hverken øke prisene som følge av de økte kostnadene, eller etter-fakturere de kundene som allerede har bestilt en reise.
Vil ikke øke prisene
Det er Apollos Nordiske kommunikasjonssjef, norske Beatriz Rivera, som kommer med denne forsikringen i en melding til markedet onsdag.
Hun gir denne forklaringen på hvorfor Apollo ikke har behov for å øke prisene for å kompensere for de økte drivstoff-kostnadene:
– Apollo kjøper inn fly og hotellkapasitet lenge før avreise, og prisene fastsettes tidlig i salgsperioden. Kortvarige endringer i markedet, som for eksempel drivstoffpriser, påvirker derfor ikke prisen på charterreiser som allerede er lagt ut for salg. Når du kjøper en pakkereise, er den økonomiske risikoen allerede tatt av arrangøren. Det gir en tydelig forutsigbarhet for kundene, sier Rivera.
Avstår fra krav
Pakkereise-loven gir reisearrangørene mulighet til å øke prisene med inntil 8 prosent fra bestilling til avreise, uten at dette gir kunden anledning til gratis avbestilling.
Denne muligheten kommer Apollo heller ikke til å benytte seg av, forsikrer Rivera:
– Nei. Selv om pakkereiseloven åpner for muligheten til prisjustering som følge av visse kostnadsendringer, har Apollo aldri etterfakturert sine kunder. Vi kommer heller ikke til å gjøre det nå. Prisen som er avtalt ved bestilling er den endelige prisen kunden betaler. Kundene våre kan være helt trygge på at det ikke kommer uventede kostnader i etterkant av bestilling, sier Rivera.
Normal sommer
Hun ser heller ingen fare for at reiser skal måtte kanselleres som følge av den noe usikre drivstoff-situasjonen.
Som flysmart24 har skrevet har det blitt reist tvil om det vil være nok flydrivstoff i markedet for å opprettholde sommerens trafikkprogram i Europa.
Rivera forteller at Apollo har tett dialog med sine samarbeidspartnere. Og at informasjonen de har fått fra flyselskapene er at alle planlagte charterflyvninger vil gjennomføres som normalt.
– Vi forbereder oss til en helt normal sommer, med fullt flyprogram fra hele Norge, sier Rivera.
