På Europas mest populære ferieøy har veksten i kriminaliteten blitt så stor at innbyggerne nå tar loven i egne hender.
I hovedstaden på Mallorca, Palma, er det dannet egne grupper som patruljerer deler av byen om nettene. Dette skjer fordi de, etter egne utsagn, vil forsvare seg mot kriminaliteten.
– Vi orker ikke mer, sier innbyggere som avisen Mallorca Magazine har snakket med.
Tyveri og overfall
Gruppen viser til at utviklingen bare har blitt verre. Den har ført med seg stadige innbrudd i biler, forsøk på okkupasjon av leiligheter og hus, og overfall på gaten.
Gruppene som patruljerer gatene om nettene er også forberedt på at det kan oppstå dramatiske episoder, hvis de blir nødt til å aksjonere. Derfor har de ofte med seg pepperspray som våpen.
Det er innbyggerne i Son Güells-distriktet i Palma som har etablert borger-aksjonen.
Føler seg sviktet
Området ligger mellom sentrum av Palma og flyplassen. Og er heller ikke langt fra den populære badestranden Playa de Palma.
Borger-gruppen føler seg sviktet av myndighetene. Folkene bak uttrykker misnøye over manglende politisk satsing på å beskytte området, tross økende kriminalitet.
Den nattlige patruljeringen har pågått noen uker nå, og innbyggerne sier at de kan se resultater i form av noe redusert kriminell aktivitet.
Går til aksjon
flysmart24 har tidligere satt fokus på den økte kriminelle virksomheten på Mallorca, og at politiet varsler en storoffensiv denne sommeren.
Årets turist-strøm er ventet å bli rekordhøy, som følge av Midtøsten-krigen. Mange europeere vil velge trygge feriemål i år. Mallorca er et av de stedene flere vil reise til.
Det er lagt opp en slagplan for å møte utfordringene over hele øya.
Man styrker politi-innsatsen ut over det som er vanlig. Og er i gang mot en kriminalitet som ikke bare har økt i omfang, men også blitt mer voldelig.
