Politi slår til – over 100 arrestert allerede

Politiet har allerede arrestert 100 personer i sin sommer-offensiv mot kriminalitet på Mallorca. Foto: Policia de Palma

Politiet på Europas mest populære ferieøy har innledet sin sommer-offensiv mot kriminelle. Mer enn 100 personer er arrestert allerede, for å ha begått kriminelle handlinger mot turister.

Som vanlig på denne tiden av året ruster politiet på Mallorca seg på flommen av nordmenn og turister fra andre land som kommer til øya for å nyte sommerferien.

Mylderet av besøkende trekker også mange kriminelle til de populære feriestedene på øya.

Dette skjer

På øya møtes de kriminelle i år av en forsterket politi-styrke – kalt «Operasjon sommer» – som bruker mange virkemidler for å stanse deres kriminelle aktivitet.

Den nasjonale politistyrken har ikke ligget på latsiden. Bare i hovedstaden Palma har de allerede slått til og arrestert et høyt antall personer.

Ifølge avisen Majorca Daily Bulletin har disse hendelsene for det meste bestått i lommetyverier og vesketyverier. Dette gjelder personer som har blitt tatt på fersk gjerning under raid på stranden.

Forsyner seg

Lovbryterne har forsynt seg med andres mobiltelefoner og lommebøker, der kontanter og kredittkort er den mest ettertraktede fangsten. I noen tilfeller gjelder det også ran og annen vold.

Den forsterkede politistyrken skal ikke bare operere på hovedøya Mallorca. Politistyrken skal også tydelig satse på å hindre kriminalitet også på naboøyene Ibiza og Menorca.

På Mallorca kom den utvidede politistyrken i virksomhet allerede i mai, og har blitt gradvis utvidet inn i juni. Virksomheten til politiet skal ytterligere utvides i juli også.

Fra flere land

Styrken vil ha ansvar for å patruljere gatene for å sikre offentlig sikkerhet og opprettholde offentlig orden. Den er forsterket med mannskap fra Tyskland, Nederland og Romania.

Politiet vil spesielt fokusere på transportforbindelser, inkludert flyplasser, ferger, tog, metro- og busstasjoner.

Som flysmart24 har skrevet tidligere, skal politiet også ta i bruk både droner og et økt antall kunstig intelligent-styrte overvåkingskameraer, for å holde oversikten i de mest utsatte områdene av byen Palma.

Populært blant nordmenn

Spesielt gjelder dette Playa del Palma, som tradisjonelt er et område av Mallorca som tiltrekker seg mange unge. Og som også virker som et trekkplaster på kriminelle.

Playa del Palma er et populært ferieområde også for nordmenn. Området ligger like utenfor byen Palma.

Dette området er kjent for løssluppen festing, mye bruk og salg av rusmidler og stor kriminell aktivitet. Palma-politet har åpent innrømmet at det å håndtere situasjonen der er «en gigantisk oppgave.»