Når flyselskapene navngir sine ulike reisemål i Norge, er det flyplassens offisielle navn som benyttes.
Som regel bruker de det offisielle navnet Avinor har satt på lufthavnene.
Det betyr at selskapene oppgir at de flyr til Oslo Lufthavn, Bergen Lufthavn, Tromsø Lufthavn og Bodø Lufthavn – for eksempel.
Men dette gjelder ikke alltid.
Norwegian har omdøpt et par av flyplassene til et navn Norwegian har funnet på helt selv, mens SAS har fulgt etter med samme navneendring i ett tilfelle.
Har aldri hett noe slikt
Norwegian har omdøpt Harstad/Narvik lufthavn. Den blir i dagligtale omtalt som Evenes, et navn som flyplassen hadde tidligere som sitt offisielle navn.
De som søker opp Harstad/Narvik Lufthavn hos Norwegian får imidlertid opp en flyplass som heter Lofoten – Harstad/Narvik.
Det er et navn flyplassen aldri noen gang har hatt. Det er et navn Norwegian har brukt etter at flyplassen har fått sitt europeiske oppsving de senere årene, som følge av økt turist-trafikk fra Sør-Europa mot Nord-Norge.
SAS bruker derimot det offisielle navnet, Harstad/Narvik lufthavn.
Tok etter Ryanair
Den andre flyplassen som har fått et eget navn hos både hos SAS og Norwegian ligger i Vestfold. Det er Torp Sandefjord Lufthavn. Den er ikke eid av Avinor.
Den som leter etter bokstaven T for å finne Torp på billettsøket, leter forgjeves. Hos både Norwegian og SAS heter den Oslo – Sandefjord/Torp.
Å putte Oslo foran navnet var noe Europas største flyselskap, Ryanair, i sin tid innførte for denne flyplassen.
Ryanair gjorde det for å plassere den da ukjente flyplassen geografisk. Og fortelle utenlandske reisende om lufthavnens nærhet til Oslo.
Kan velge selv
Hos Avinor sier man at flyselskapene ikke er bundet til å bruke Avinors navn på flyplassen, som tilfellet er med Harstad/Narvik Lufthavn.
– Det er flyselskapene selv som bestemmer hvordan de ønsker å markedsføre destinasjonene sine overfor sine kunder. Lufthavnens navn er fremdeles Harstad/Narvik lufthavn, Evenes. Hvordan flyselskapene velger å omtale destinasjonen i sin markedsføring, er opp til dem, sier informasjonsrådgiver Camilla H. Walla i Avinor til flysmart24.
Får spørsmål
Hos Norwegian bekrefter pressesjef hos Nowegian og Widerøe, Eline Hyggen Skari, at bruken av Lofoten-navnet på Evenes har en konkret bakgrunn:
– Grunnen til at vi har valgt å legge til Lofoten, er at vi stadig får spørsmål fra våre utenlandske kunder. De lurer på om Evenes er en flyplass man kan reise til for å oppleve Lofoten. Vi gjorde denne endringen høsten 2024, sier Skari.
Lofoten er det mest kjente og ettertraktede reisemålet for mange i det sørlige Europa. Dermed blir den av markedsmessige årsaker hos Norwegian solgt inn som «Lofoten – Harstad/Narvik.»

