Det vrimler av ulike luksuriøse flytilbud for forretningsreisende og folk med dype lommer. Nå er et nytt luksus-tilbud kommet, rettet mot de fritidsreisende.
Flyselskapet beOnd omtales som et selskap med verdens første premium-tilbud for fritidsreisende. Dette flyselskapet har blitt etablert for å betjene markedet til luksus-destinasjonen Maldivene.
Nå utvider selskapet sin satsing på luksuriøse non stop-flyvninger for vanlige privat turister.
For å benytte seg av selskapets nyste tilbud, forutsettes det imidlertid at man ønsker å legge ferien til Saudi-Arabia.
Autoritært regime
Det autoritære regimet i Saudi Arabia har de senere årene satset hardt på å endre imaget til landet og åpnet for økt turisme.
Tidligere var det svært vanskelig å besøke landet som vanlig turist. Nå kan borgere fra en rekke land søke om turistvisum.
Vision 2030 kalles den nye turistsatsingen. Det er en nasjonal strategi for å redusere avhengigheten av oljeinntekter, og utvikle blant annet turisme, kultur og underholdning.
Der er det laget et eget luksus-prosjekt, The Red Sea Destination, som skal være trekkplasteret for denne satsingen.
I forbindelse med denne satsingen har flyselskapet beOnd nå utvidet sitt rutetilbud fra kommende vintersesong:
Nye ruter
Fra desember 2026 vil beOnd operere tre ukentlige flyvninger fra London, Paris, Moskva og Zürich til Red Sea International Airport (RSI). I tillegg ble det i fjor startet to ukentlige ruter fra München.
Alle ruter vil bli operert av beOnd sin flåte av Airbus A319- og A321-fly. Men dette dreier seg om fly med bare 68 seter og som har en helt spesiell innredning:
Her fins det ingen økonomi-klasse. Alle setene kan felles ned til en seng, slik at passasjerene skal kunne slappe av under turen, eller sove seg frem til reisemålet.
Dessuten kan man også benytte seg av ulike komfort-tilbud før og etter flyreisen, som for eksempel flyplass-lounger.
Dyre billetter
Det serveres gourmet-mat underveis. Man får tett personlig service i et rolig kabinmiljø. Dette er blant de forhold beOnd-ledelsen selv trekker frem som en konkurranse-fordel for selskapet.
Så er da prisen for en slik bekvemmelighet slett ikke for hvermannsen.
Når flysmart24 sjekket prisnivået for de første avgangene fra London Heathrow for kommende desember, lå en én veis billett til Saudi Arabaia på 2 556 euro.
Det tilsvarer tett på 28 000 norske kroner for en flytur på 6 timer. Det er omtrent samme flytid som en flyreise fra Oslo til Kanariøyene.

