Kutter i rutefly-trafikken på Gardermoen

Flere avganger og ankomster til Oslo Lufthavn er kansellert onsdag på grunn av gravferden til kong Harald. Foto: Knut-Erik Mikalsen

Både Norwegian og SAS har kansellert en del avganger onsdag i forbindelse med gravferden til kong Harald.

Politiet oppfordrer samtidig alle som skal ut og reise med fly denne dagen, om å velge alternative ruter til og fra hovedflyplassen.

Allerede tirsdag formiddag har køene tettet seg på E6 mot Gardermoen.

De som trosser anbefalingene om å unngå bil kan få seg en overraskelse. De kan oppleve at E6 nord for Oslo kan bli stengt på kort varsel, advarer politiet.

Tak på antall fly

Aktiviteten på og rundt Oslo Lufthavn kommer til å bli massiv både tirsdag ettermiddag og onsdag.

Mange delegasjoner fra utlandet vil ankomme Gardermoen med fly, både rutefly og med egne VIP-fly.

Dette gjør at Avinor ønsker å begrense antall ankomster og avganger med rutefly noe på deler av onsdagen:

– Dette handler om at vi har et tak på hvor mange fly vi kan håndtere samtidig. Det vil komme flere delegasjoner i egne fly, og det får konsekvenser for vår kapasitet, sier kommunikasjonsrådgiver Camilla H. Walla i Avinor til flysmart24.

Legge til rette

Derfor har Avinor bedt både SAS og Norwegian om å redusere trafikken litt på formiddagen og ettermiddagen på onsdag. Dette har selskapene gjort.

Selskapene har kansellert og slått sammen avganger mellom en rekke byer i Sør-Norge.

Det gjelder avganger mellom Oslo og Stavanger, Bergen, Trondheim, Kristansand, Haugesund, Kristansund og Ålesund.

God avvikling

– Nå jobber vi for å sikre så god avvikling av trafikken som mulig, både for dem som kommer for å ta farvel, og dem som skal ut på sin reise, sier Walla.

Politiet jobber også for å sikre ferdselen mellom hovedflyplassen og hovedstaden, og har lagt ut informasjon om hva som kan vente folk som ferdes på hovedåren E6:

– Trafikanter må regne med stengte veier, omfattende kø og svært redusert fremkommelighet på E6 i både sørgående og nordgående retning mellom Oslo og Gardermoen i perioden 8. til 10. september, skriver politiet.

Minst mulig trafikk

Politiet skriver at det er ønskelig med minst mulig trafikk disse dagene.

– Vi vil oppfordre befolkningen til å bruke alternative ruter heller enn å kjøre E6 om det er mulig. Det må påregnes køer og ventetid i forbindelse med dette oppdraget. Dette er nødvendig for å ivareta sikkerheten. Politiet oppfordrer trafikanter og øvrige berørte til å følge anvisninger fra politiet og annet personell. Det gjøres samtidig oppmerksom på at endringer kan bli innført på kort varsel, skriver politiet.