SAS gjennom 80 år: Én person trekkes frem

Janne Carlzon ble SAS sin mest kjente toppsjef, da han snudde selskapet til suksess tidlig på 1980-tallet. Foto: SAS

I disse dager er det 80 år siden SAS tok av på sin aller første flyvning. Det som ble hetende «den skandinaviske stolthet» var et faktum.

I dag, hvis man spør om noen kan nevne én person som har vært sjef for Scandinavian Airlines, er sjansen stor for at det blir dette:

Jan Carlzon. Eller Janne Carlzon, som han gjerne ble kalt.

Jobbet sammen

Typisk nok er det også kun én person som trekkes frem, når presseavdelingen i SAS i disse dager sender ut jubileumsmateriell til pressen om det forestående jubileet:

Det er nettopp Carlzon, som var toppsjef i selskapet i årene 1981 til 1992.

Under hans ledelse ble selskapet forvandlet fra å være et kronisk tapssluk med elendig drift til å bli et av de mest kjente, punktlige og lønnsomme flyselskapene i hele verden.

At han er den eneste som trekkes frem, viser hvor viktig rolle Carlzon spilte i utviklingen av SAS.

«Forut for sin tid»

En av dem som har jobbet tett med Carlzon i SAS er den svenske analytikeren Jan Ohlsson.

Han kan ikke få fullrost den karismatiske sjefen nok:

– Jan Carlzon var forut for sin tid, sier Ohlsson til flysmart24.

Han viser til at Carlzon var klar når det gjelder sine visjoner og fikk de ansatte til å gjennomføre dem. Han ga hver ansatt – de som faktisk møtte kundene – større fullmakter enn tidligere.

Først ute

– Carlzons lille røde ble ordreboken «Vi flyr ikke fly, vi flyr mennesker.» Det sier mye om ham, sier Ohlsson.

En formidabel produktforbedring skjedde om bord på SAS-flyene i de årene Carlzon var selskapets toppsjef. Han endret SAS med en tydelig profil om å være businessmannens flyselskap.

Han minner om at SAS under Carlzons ledelse var det første flyselskapet i Europa som tilbød business class, og senere også på langdistanse-flyvninger.

Årets flyselskap

Forvandlingen ble lagt merke til over hele verden. Bare to år etter at Carlzon tok over ble SAS kåret til «The Airline of the Year.» Det skjedde i 1983, og ga SAS internasjonal stjerne-status.

Artikkelen fortsetter under bildet

«Jan Carlzon var forut for sin tid»

Jan Ohlsson. Foto: Privat

– Janne Carlzon viste at service kan være nøkkelen til lønnsomhet, sier Ohlsson.

Ohlsson sier at Carlzon også gjorde en del del under sin tid som sjef – blant annet med en del oppkjøp som ikke viste seg å være vellykkede.

Likevel mener han at Carlzon har vært den eneste visjonære toppsjefen i SAS inntil den nåværende og avtroppende topplederen, nederlenderen Anko van der Werff, tok over sjefsjobben i 2021.

Eneste visjonære

I sin egen omtale av Carlzon skriver SAS at han satte kunden i sentrum, og gjorde punktlighet og service til viktige fortrinn for selskapet.

– Hans lederskap bidro til å posisjonere SAS som en pioner innen europeisk luftfart. Og han etterlot seg en arv i hvordan flyselskapet tenker om kunder, mennesker og kommersiell ytelse, skriver SAS om sin mest kjente toppsjef.